Tryck på (+) för att se organens/avdelningarnas representanter

Organisationskarta på samkommunens organ

Revisionsnämnd

Ordinare

  • Johanna Holmäng-Jaskari, ordförande
  • Johanna Tallgren, viceordförande
  • Marlene Ahlberg
  • Mikael KA Nordmyr
  • Sören Dahlvik

Samkommunstyrelse

  • Anders Norrback, ordförande
  • Christoffer Ingo, viceordförande
  • Ulla Granfors
  • Lars Rosenblad
  • Amanda Åkersten
  • Alexandra Wasberg
  • Tommy Björklund
  • Ida-Helena Patoranta
  • Sebastian Lassila
  • Viktor Kock
  • Britt-Marie Enholm
  • Micael Westerholm
  • Lotta Saarikoski

Kultursektion

Ordinarie ledamöter (personliga ersättare)

  • ordförande Ulla Granfors (Magdalena Snickars)
  • vice ordförande Mats-lohan Kaars (Christer Bogren)
  • Barbro Kloo (Carola Sundqvist)
  • Jonas Rönnqvist (Jan-Anders Fagerhed)
  • Carl-Gustav Mangs (Elin Svedman)
  • Kerstin Weckström (Alf Burman)
  • Lotta Saarikoski (Peter Remahl)
  • Paivi Isuls (Tomas Koskinen)
  • Micael Westerholm (Marlene Östersund)

Wasa Teater (personalrepresentanter)

  • Jeremy Crotts (Nina Dahl-Tallgren)
  • Lina Ekblad (Jonas Bergqvist)

KONCERNSEKTIONEN

  • Anders Norrback, ordförande
  • Alexandra Wasberg, viceordförande   
  • Lars Rosenblad                               
  • Amanda Åkersten                           

Personalsektion

  • Christoffer Ingo, ordförande

  • Ida-Helena Patoranta, viceordförande                 

  • Viktor Kock                                                     

  • Leena Nikkari-Östman                                                                      

     

  • Revisionsnämnd

    Ordinare

    • Johanna Holmäng-Jaskari, ordförande
    • Johanna Tallgren, viceordförande
    • Marlene Ahlberg
    • Mikael KA Nordmyr
    • Sören Dahlvik
  • Samkommunstyrelse

    • Anders Norrback, ordförande
    • Christoffer Ingo, viceordförande
    • Ulla Granfors
    • Lars Rosenblad
    • Amanda Åkersten
    • Alexandra Wasberg
    • Tommy Björklund
    • Ida-Helena Patoranta
    • Sebastian Lassila
    • Viktor Kock
    • Britt-Marie Enholm
    • Micael Westerholm
    • Lotta Saarikoski
  • Kultursektion

    Ordinarie ledamöter (personliga ersättare)

    • ordförande Ulla Granfors (Magdalena Snickars)
    • vice ordförande Mats-lohan Kaars (Christer Bogren)
    • Barbro Kloo (Carola Sundqvist)
    • Jonas Rönnqvist (Jan-Anders Fagerhed)
    • Carl-Gustav Mangs (Elin Svedman)
    • Kerstin Weckström (Alf Burman)
    • Lotta Saarikoski (Peter Remahl)
    • Paivi Isuls (Tomas Koskinen)
    • Micael Westerholm (Marlene Östersund)

    Wasa Teater (personalrepresentanter)

    • Jeremy Crotts (Nina Dahl-Tallgren)
    • Lina Ekblad (Jonas Bergqvist)
  • KONCERNSEKTIONEN

    • Anders Norrback, ordförande
    • Alexandra Wasberg, viceordförande   
    • Lars Rosenblad                               
    • Amanda Åkersten                           
  • Personalsektion

    • Christoffer Ingo, ordförande

    • Ida-Helena Patoranta, viceordförande                 

    • Viktor Kock                                                     

    • Leena Nikkari-Östman                                                                      

       

SAMKOMMUNSTYRELSE

  • Anders Norrback, ordf
  • Christoffer Ingo, v.ordf
  • Ulla Granfors
  • Lars Rosenblad
  • Amanda Åkersten
  • Alexandra Wasberg
  • Tommy Björklund
  • Ida-Helena Patoranta
  • Sebastian Lassila
  • Viktor Kock
  • Britt-Marie Enholm
  • Micael Westerholm
  • Lotta Saarikoski

Revisionsnämd

  • Johanna Holmäng-Jaskari, ordf.
  • Johanna Tallgren, v.ordf
  • Marlene Ahlberg
  • Mikael KA Nordmyr
  • Sören Dahlvik

Kultursektion

  • Ulla Granfors, ordf
  • Mats-lohan Kaars v.ordf
  • Martin Norrgård
  • Jonas Rönnqvist
  • Carl-Gustav Mangs
  • Kerstin Weckström
  • Lotta Saarikoski
  • Paivi Isuls
  • Micael Westerholm

Wasa Teater (personalrepresentanter)

  • Jeremy Crotts
  • Lina Ekblad 

KONCERNSEKTIONEN

  • Anders Norrback, ordförande            
  • Alexandra Wasberg, viceordförande   
  • Lars Rosenblad                               
  • Amanda Åkersten                           


PERSONALSEKTION

  • Christoffer Ingo, ordförande
  • Ida-Helena Patoranta, viceordförande
  • Viktor Kock
  • Leena Nikkari-Östman
Våra ägarkommuner
Karleby stad hemsida
Karleby
Jakobstads kommunvapen - Följ länken till hemsidan
Jakobstad
Kronoby  kommunvapen - Följ länken till hemsidan
Kronoby
Larsmo
Pedersöre kommunvapen - Följ länken till hemsidan
Pedersöre
Nykarleby  kommunvapen - Följ länken till hemsidan
Nykarleby
Vörå  kommunvapen - Följ länken till hemsidan
Vörå
Korsholms kommunvapen - Följ länken till hemsidan
Korsholm
Vasa  kommunvapen - Följ länken till hemsidan
Vasa
Malax  kommunvapen - Följ länken till hemsidan
Malax
Närpes  kommunvapen - Följ länken till hemsidan
Närpes
Korsnäs  kommunvapen - Följ länken till hemsidan
Korsnäs
Kristinestad  kommunvapen - Följ länken till hemsidan
Kristinestad
Kaskö  kommunvapen - Följ länken till hemsidan
Kaskö
Svenska Österbottens förbund för utbildning och kultur logotyp

Kungsgårdsvägen 30 A | 65380 Vasa  
Tfn. 06-324 2211 | info@sofuk.fi